Трипільська архітектура

Досліджуючи питання архітектури трипільців нам вдалося вияснити, що тільки на території України знайдено понад 1000 стоянок трипільської культури. Трипільці мешкали у великих поселеннях на 2000-3000 осіб. Було й близько десятка великих селищ по 200-450 га на 2-3 тисячі будівель і на 10-12 тисяч жителів. Будинки в селищі будували по колу, в центрі  був пустир, який використовували для зібрань, масових гулянь, тут  стояло одне або декілька святилищ. Також подекуди тут влаштовували загін для худоби. 
Від площі радіально розходилися вулиці, уздовж яких розташовувалися садиби.       Цікаво, що трипільці будували житло двох типів. Одні з них – «ковганки» – були поглиблені житла, які складалися з житлової частини і господарських ям. У основі ці «будівлі» нагадували вісімку або трійку. Стіни їх були пологими, дно нерівним. У кожному з таких жител знаходилося по два-три вогнища.      
 Другий тип житла – наземні глинобитні житла площею від 30 до 150 м² – мали складну конструкцією. Підлога з глиняних обпалених валиків викладалася на дерев’яному помості, а потім обмазувалася глиною. Стіни (що також обмазувались глиною) споруджувалися на дерев’яному каркасі. Двосхилий дах перекривався солом’яними або очеретяними снопами. Вікна були невеликими і округлими. В середині могла бути одна, дві або три кімнати. У кожній кімнаті була піч, лежанка і сімейний вівтар-жертовник. Житло трипільців виглядало дуже красиво. Всі житлові будинки як в середині, так і зовні розписували червоною, бурою, чорною і білою рослинними фарбами.
 
   Одна з найцікавіших рис трипільської культури – це її міста. А як інакше можна назвати величезні поселення площею до 400 га, в яких налічувалося до 2000 будинків і до 25 тисяч жителів? Декілька таких величезних поселень було виявлено в районі Умані, в середині течії Південного Бугу, а також в межиріччі Дністра і Лозини. У той час це були найбільші поселення на території Європи. У трипільських протомістах (як їх називають дослідники) вже існувала квартальна забудова, багато будинків мали два або й  три поверхи.

1 коментар: