Побут і традиції трипільців

Основними заняттями жителів Трипілля було землеробство і скотарство. Цей період характеризується сприятливим кліматом. Процвітанню землеробства сприяли нові способи обробки землі. Землю трипільці обробляли за допомогою примітивного плуга і волів. На полях вирощували пшеницюовеспросогорохячміньбобиа в садах - аличу та абрикоси.Використовували мотики і серпи з дерева  і кістки з  кремнієвими наконечникамиЗерно мололи вручну за  допомогою  кам'яних зернотерок, що складалися з двох каменів. Це була робота для жінок. Доказом цього служать знайдені в трипільських будинках фігурки, що зображують жінок, зайнятих виготовленням борошна.

У селищах тримали і домашніх тварин: биків, корів, овець, свиней. Ймовірно, що на той час вже були приручені кінь, а також собака. Про існування скотарства свідчить і знахідки керамічних посудин із стінками в дірках, які, швидше за все, застосовувалися для виготовлення сиру. Тварини були важливою частиною життя поселень. Молоко і м’ясо урізноманітнювали раціон трипільців, шкіра та шерсть йшли на виготовлення одягу, а велику рогату худобу використовували для обробки землі й перевезення вантажів.       Трипільці були прекрасними мисливцями. Окрім оленя, косулі, кабана, лося і туру, вони полювали на хижаків (ведмедя, лисицю), гризунів (бобер, зайця, білку) і птахів. Зброєю їм служили кам’яні сокири-клини, стріли з кременевими наконечниками і списи. Виготовляли вони і спорядження для риболовлі: при розкопках було знайдено немало кістяних і мідних гачків. У меню трипільців входили також прісноводі молюски, ягоди, гриби і жолуді (їх розтирали на зернотерках і додавали в тісто).       Інструменти для обробки шкур і виготовлення одягу робили з глини, рогу, кістки або дерева. Трипільці уміли ткати полотно і робити килими, освоїли в’язку панчішного типу. Але, мабуть, головним їх досягненням була кераміка. Їх вироби вражають різноманітністю і витонченістю форм. Для розпису глиняного посуду широко застосовувалися мінеральні фарби (біла, жовта, червона і чорна), а обпалювали її в спеціальних печах. Часто на кераміку наносився орнамент. Пересувалися місцеві жителі на простих возах, запряжених воламиа взимку - на санях.


Кожні 50-60 років через виснаження земель навколо поселення плем'я збирало пожиткизганяло худобувантажилось на вози і переїжджалоа старе селище спалювали

Немає коментарів:

Дописати коментар